Czy słyszeliście o tej kryptowalucie zwanej Ripple, czyli Fala, która stanowi tak naprawdę jedną z najpopularniejszych platform z własną kryptowalutą? Tak jest, dobrze słyszeliście. Ripple, tak jak Enthereum, ma swą walutę tokenową (zwaną XRP), z której można korzystać w obrębie platformy w różnych transakcjach mających w niej miejsce. Posiada kapitalizację rynku równą 72 mld $ na sam październik 2017 roku. Jest to platforma, na której przelewy finansowe mogą stać się lepsze i łatwiejsze.

Krótki opis Ripple:

Ripple XRP jest to pośrednik w różnych transakcjach finansowych dotyczących wszystkiego z branży finansowej. W branży wymieniać się można czymkolwiek, co posiada długotrwałą wartość finansową na platformie. Mogą do nich należeć waluty fiducjarne, towary handlowe, inne kryptowaluty a nawet punkty na loty lotnicze. Przykładowo użytkownicy Ripple XRP mogą użyć jej tokenowej waluty jako środka pośredniczenia transakcji pomiędzy dwoma bankami.

Tradycyjne transakcje uznawane są za nieefektywne. Przelew Bitcoin zajmuje co najmniej godzinę. Tradycyjne banki potrzebują nawet 5 dni. Ripple XRP potrzeba tylko 4 sekund. Tak przy okazji, stawka prowizji za wymianę wynosi jedyne 0,00001$, a nawet ta kwota ma na celu jedynie przeszkodzić spamerom masowe ataki.

Jak to działa:

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Ripple XRP stanowi pośrednika w różnego rodzaju transakcjach. Możesz albo dokonać bezpośrednio wymiany pomiędzy rożnymi metodami wymiany, albo też stosować XRP między nimi celem zwieńczenia transakcji.

Weźmy na ten przykład transakcję pomiędzy dwoma bankami. Zależy im na szybkiej i bezpiecznej metodzie jej dokonania. Aby zainicjować transakcję, bank kupuje XRP na platformie Ripple. Następnie bank przelewa kwotę XRP na inne konto Ripple, które jest w posiadaniu drugiego banku i ów bank jest tym docelowym. Drugi bank otrzymuje kwotę XRP na swym własnym koncie Ripple XRP. Bank odbiorczy, który niedawno otrzymał kwotę XRP do sprzedaży dla swej kapitalizacji, ostatecznie otrzymuje tą samą kwotę pieniędzy (faktycznych/fiducjarnych) na rzeczywistym koncie. Wszystko to zajęło wyłącznie 4 sekundy (z konta Ripple na konto Ripple) i kosztowało minimalny koszt transakcji wynoszący 0,00001$. W ten sposób oszczędza się zarówno czas jak i pieniądze, dzięki czemu przelew Ripple jest efektywnym procesem.

Algorytm Konsensusu Protokołu Ripple:

W przeciwieństwie do większości kryptowalut bądź krypto-platform, Ripple XRP nie bazuje na Blockchainie. Zapewne zastanawiacie się teraz, jak to jest w ogóle możliwe, czyli jak mają być zabezpieczane transakcje. Tak się składa, że mają oni swój algorytm i jest on zwany Algorytmem Konsensusu Protokołu Ripple. Algorytm ten gwarantuje, że wszystkie biorące udział strony transakcji osiągną ‘konsensus’ przed jej zainicjowaniem. W ten sposób zapobiega się nadużyciom.

Korzyści: 

Jak już wcześniej wspomniano, pełnienie roli pośrednika stanowi jej główną korzyść. Prowizje za transakcje są niskie, a do tego są one szybkie. Na dodatek oferuje ona ekosystem płatności, w którym stosuje się własną walutę czy też nawet coś o faktycznej wartości w świecie rzeczywistym poza pieniądzem fiducjarnym. Korzyści te można czerpać, ponieważ spodziewany jest wzrost wykładniczy Ripple.