Wykorzystuje ona system węzłów przeznaczonych do weryfikacji transakcji zwany Tangle. Według IOTA, Tangle jest bardziej wydajny i szybszy niż zwykły łańcuch blokowy stosowany w walutach cyfrowych. Kryptokur waluta IOTA nazywana jest mIOTA. 

Historia 

Serguei Popov, Dominik Schiener, David Sønstebø i Sergey Ivancheglo stworzyli IOTA w 2015 roku. Wszystko zaczęło się od projektu Jinn, którego celem było opracowanie energooszczędnego i przystępnego cenowo sprzętu dla ekosystemu IoT. We wrześniu 2014 r. odbyła się sprzedaż tłumu i sprzedano około 100.000 tokenów. Udało im się zebrać 250.000 dolarów.

Tokeny były krytykowane, ponieważ promowano je jako tokeny z prawem do udziału w zyskach. Projekt Jinn został przemianowany w 2015 roku i stał się IOTA. Tokeny były sprzedawane jako tokeny użytkowe. 

IOTA | bestcontantaward.eu

Założyciele IOTA planowali mieć 27 kwadrylionów mIOTA. Krypto waluta została wyceniona na 14,5 miliarda dolarów w ciągu 3 miesięcy od debiutu. Wartość IOTA spadła z powodu późniejszego załamania na rynku kryptograficznym. 

Tangle 

Tangle jest warstwą integralności danych DAG i rozliczania transakcji. mIOTA’s Tangle może przetwarzać transakcje jednocześnie, ponieważ jest to system równoległy. Tangle nie wymaga pełnych węzłów górniczych. Potwierdza każdą transakcję poprzez odwołanie się do dwóch poprzedzających ją transakcji. Pozwala to na zmniejszenie ilości pamięci i czasu potrzebnego do weryfikacji transakcji. 

IOTA dodaje również puzzle Proof of Work do potwierdzania transakcji. Wykorzystuje on „zaufanie” do zatwierdzania transakcji. Jeśli transakcje zostaną zatwierdzone 98 razy wcześniej, istnieje 98% pewność, że zostaną one zatwierdzone ponownie w przyszłości. 

Ważna jest również waga transakcji. Waga transakcji zwiększa się wraz z liczbą zatwierdzeń. Wynik jest transmitowany do całej sieci. Taki sposób potwierdzania transakcji skutkuje niskim zużyciem energii i zerową opłatą. Oznacza to, że mIOTA może być stosowana na różnych urządzeniach o różnym zapotrzebowaniu na energię. 

Krytyki 

IOTA jest krytykowana za swoje wady techniczne. Koordynator IOTA, centralny serwer, który zajmuje się transakcjami. Ta praktyka zredukowała twierdzenie IOTA, że jest systemem zdecentralizowanym. System oparty na koordynatorze nie pozwala na równoległe przetwarzanie danych, zmniejszając tym samym szybkość procesu w sieci. Sieć IOTA jest dość mała. Według naukowców, hakerzy muszą tylko zyskać 33% haszyszu potrzebnego do obniżenia IOTA. 

 Przyszłość IOTA

Firma konsultingowa Bain przewiduje, że wartość rynku internetu przedmiotów osiągnie 470 miliardów dolarów do 2020 roku. IOTA jest obiecującą kryptokur walutą. Poprzez Fundację IOTA, IOTA nawiązała współpracę z firmami, które będą kluczowymi graczami na rynku IoT, takimi jak Samsung Electronics Ltd., a w szczególności z Samsung Electronics. Ltd., Cisco Systems Inc. i Innogy. 

Według Kerstin Eichmann z Innogy, maszyna będzie w stanie opłacić swoje utrzymanie, energię, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i montaż poprzez zapewnienie innym maszynom magazynowania, usług fizycznych, danych lub mocy obliczeniowej. Oczekuje się, że partnerstwo pomiędzy tymi firmami sprawi, że nano transakcje i IOTA będą popularne na platformie. 

IOTA nie ma żadnych opłat transakcyjnych. Platforma twierdzi również, że rozwiązała różne problemy skalowania związane z Bitcoinem, takie jak opóźnienia w sieci spowodowane zatorami blokowymi. IOTA ma usprawnić procesy i transakcje, które dotyczą obiektów z czujnikami.